<
>

Boxing fight schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER | FEBRUARY

Sep. 21

At Shawnee, Okla. (Showtime):

  • Jon Fernandez vs. O'Shaquie Foster, 10 rounds, junior lightweights

  • Irvin Gonzalez Jr. vs. Carlos Ramos, 8 rounds, featherweights

  • Wesley Ferrer vs. Steven Ortiz, 8 rounds, lightweights

  • James Wilkins vs. Misael Lopez, 8 rounds, junior lightweights

  • George Arias vs. Byron Polley, 8 rounds, heavyweights

  • Ardreal Holmes vs. Rick Graham, 4 rounds, middleweights

  • Dennis Knifechief vs. Chris Barnes, 6 rounds, junior middleweights

  • Bo Gibbs Jr. vs. David Lujan, 6 rounds, super middleweights

At Huntington, N.Y.:

  • Danny Gonzalez vs. Johnny Hernandez, 10 rounds, junior welterweights

  • Anthony Laureano vs. Marquis Hawthorne, 6 rounds, junior welterweights

  • Shaun Kennedy vs. Perez Aughtry, 4 rounds, cruiserweights

  • Jared Bonilla vs. Jose Maysonet, 4 rounds, junior welterweights

  • Alex Vargas vs. Derron Lawson, 4 rounds, welterweights

  • Deshaun Johns vs. Herkin De La Rosa, 4 rounds, junior welterweights

At Ontario, Calif.:

  • Michael Dutchover vs. Luis Alberto Lopez, 8 rounds, junior lightweights

  • Mario Hernandez vs. Ivan Gonzalez, 6 rounds, bantamweights

  • Ruben Torres vs. Eder Amaro, 6 rounds, lightweights

  • Bogar Padilla vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • David Ortiz vs. Keith Carson, 4 rounds, lightweights

Sep. 22

At London (DAZN):

  • Anthony Joshua vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, for Joshua's IBF/WBA/WBO heavyweight title

  • Yvan Mendy vs. Luke Campbell, rematch, 12 rounds, WBC lightweight eliminator

  • Matty Askin vs. Lawrence Okolie, 12 rounds, for Askin's British cruiserweight title

  • Sergey Kuzmin vs. David Price, 10 rounds, heavyweights

  • Shakhram Giyasov vs. Julio Laguna, 6 rounds, welterweights

  • Dana Zaxo vs. Tony Bilic, 4 rounds, light heavyweights

At Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Arely Mucino vs. Maria Salinas, 10 rounds, for Mucino's WBO women's flyweight title

  • Daniel Valladares vs. Alejandro Villasenor, 10 rounds, junior flyweights

At Las Vegas (Mayweather Promotions Facebook):

  • Cameron Krael vs. Jose Borrego, 10 rounds, junior welterweights

  • Xavier Martinez vs. Oscar Bravo, 8 rounds, lightweights

  • Lionell Thompson vs. Derrick Findley, 10 rounds, super middleweights

  • Lanell Bellows vs. Christopher Brooker, 10 rounds, super middleweights

  • Ava Knight vs. Nancy Franco, 6 rounds, female flyweights

  • Kevin Newman vs. Egerhert Reed, 6 rounds, super middleweights

  • Maurice Lee vs. Ivan Pandzic, 6 rounds, junior welterweights

  • Kaywann Sistrunk vs. Sevelle Hasan, 4 rounds, junior welterweights

  • Jose Valenzuela vs. Humberto Tellez, 4 rounds, featherweights

At Potsdam, Germany:

  • Jack Culcay vs. Rafael Bejaran, 12 rounds, junior middleweights

  • Tyron Zeuge vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

At Bowie, Md.:

  • Greg Outlaw vs. Rashad Bogar, 6 rounds, junior welterweights

  • Alantez Fox vs. TBA, 8 rounds, middleweights

  • Travis Reeves vs. Devin Butcher, 8 rounds, light heavyweights

  • Muhsin Cason vs. Donnell Daniels, 4 rounds, cruiserweights

  • Jordan White vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Mark Duncan vs. Jonell Christmas, 4 rounds, middleweights

  • Tyrek Irby vs. Latorie Woodbury, 4 rounds, lightweights

  • Maurice Winslow III vs. Alberto Delgado, 4 rounds, welterweights

  • Tierra Brown vs. Jasmine Clarkson, 4 rounds, lightweights

At Lomza, Poland:

  • Kamil Szeremeta vs. Ruben Diaz, 12 rounds, for Szeremeta's European middleweight title

At Filton, England:

  • Duane Winters vs. Tom McGinley, 10 rounds, junior featherweights

At Corpus Christi, Texas:

  • Justin Jones vs. Robert Alphonso, 10 rounds, heavyweights

  • Selina Barrios vs. Patricia Juarez, 10 rounds, female lightweights

Sep. 24

At Nagoya, Japan:

  • Sho Kimura vs. Kosei Tanaka, 12 rounds, for Kimura's WBO flyweight title

Sep. 25

At Bethlehem, Pa.:

  • Anthony Mercado vs. Victor Vazquez, 8 rounds, junior welterweights

  • Stephen Fulton vs. TBA, 10 rounds, featherweights

  • Joe Hanks vs. Terrance Marbra, 6 rounds, heavyweights

  • Erik Spring vs. James Robinson, 6 rounds, junior middleweights

  • Colby Madison vs. Nicoy Clark, 6 rounds, heavyweights

  • Kenny Robles vs. Lennard Davis, 6 rounds, junior welterweights

  • Michael Coffie vs. Curtis Head, 6 rounds, heavyweights

  • Martino Jules vs. Bryann Perez, 4 rounds, featherweights

  • Paul Koon vs. Langston Campbell, 4 rounds, heavyweights

At Tokyo, Japan:

  • Hiroto Kyoguchi vs. Tibo Monabesa, 10 rounds, junior flyweights

Sep. 28

At Oakland, Calif. (ESPN+):

  • Jose Uzcategui vs. Ezequiel Maderna, 10 rounds, light heavyweights

  • Jerwin Ancajas vs. Alejandro Santiago, 12 rounds, for Ancajas' IBF junior bantamweight title

  • Rico Ramos vs. TBA, 10 rounds, featherweights

  • Genesis Servania vs. Carlos Carlson, 10 rounds, featherweights

  • Joshua Greer Jr. vs. Giovanni Delgado, 10 rounds, junior featherweights

  • Ashkat Ualikhanov vs.Angel Hernandez, 8 rounds, junior welterweights

  • Janibek Alimkhanuly vs. Carlos Galvan, 8 rounds, super middleweights

  • Christopher Zavala vs. Dominic Blanco, 4 rounds, junior lightweights

  • Derry Noble vs. Edson Noria, 4 rounds, bantamweights

  • Justin Cardona vs. Arturo Izaguirre, 4 rounds, lightweights

At Temecula, Calif. (Showtime):

  • Devin Haney vs. Juan Carlos Burgos, 10 rounds, lightweights

  • Thomas Mattice vs. Zhora Hamazaryan, rematch, 8 rounds, lightweights

  • Cem Kilic vs. Deandre Ware, 8 rounds, super middleweights

At Jeddah, Saudi Arabia:

  • World Boxing Super Series final: George Groves vs. Callum Smith, 12 rounds, for Groves' WBA super middleweight title

  • Chris Eubank Jr. vs. JJ McDonagh, 10 rounds, super middleweights

  • Darren Surtees vs. Kane Baker, 8 rounds, junior welterweights

  • Mikael Lawal vs. Tamas Kozma, 6 rounds, cruiserweights

  • Aliu Bamidele Lasisi vs. Artid Bamrungauea, 8 rounds, bantamweights

  • Kem Ljungquist vs. Mourad Omar, 8 rounds, heavyweights

  • Zuhayr Al Qahtani vs. Giorgi Gviniashvili, 4 rounds, junior welterweights

At Trujillo Alto, Puerto Rico:

  • Wilfredo Mendez vs. Axel Aragon, 10 rounds, strawweights

  • Jean Carlos Torres vs. Luis Joel Gonzalez, 8 rounds, junior welterweights

At Hollywood, Fla.:

  • Logan Yoon vs. John Renteria, 10 rounds, junior welterweights

  • Mussa Tursyngaliyev vs. Deivi Bassa, 10 rounds, featherweights

  • Livan Navarro vs. Armando Alvarez, 10 rounds, welterweights

  • Derrieck Cuevas vs. Silverio Ortiz, 10 rounds, welterweights

At Madrid, Spain:

  • Marc Vidal vs. Kiko Martinez, rematch, 12 rounds, for Vidal's European featherweight title

At Changsha, China:

  • Wulan Tuolehazi vs. Jayr Raquinel, 12 rounds, flyweights

  • Zhimin Wang vs. Hero Tito, 10 rounds, lightweights

Sep. 29

At Indio, Calif. (Facebook Watch):

  • Jorge Linares vs. Abner Cotto, 12 rounds, junior welterweights

  • Romero Duno vs. Ezequiel Aviles, 8 rounds, lightweights

  • Travell Mazion vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

At Los Cabos, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Jose Carlos Paz vs. Jorge Paez Jr., rematch, 10 rounds, middleweights

At New York:

  • Jude Franklin vs. TBA, junior lightweights

  • Melissa St. Vil vs. TBA, female junior lightweights

  • Bakhodir Jalolov vs. TBA, heavyweights

  • Khalid Twaiti vs. TBA, featherweights

  • Edgar Berlanga vs. TBA, super middleweights

  • Josue Vargas vs. TBA, junior welterweights

  • Mathew Gonzalez vs. TBA, junior middleweights

  • Justin Biggs vs. TBA, junior middleweights

At Cologne, Germany:

  • Manuel Charr vs. Fres Oquendo, 12 rounds, for Charr's WBA "regular" heavyweight title

At Santander, Spain:

  • Zakaria Attou vs. Sergio Garcia, 12 rounds, for Attou's European junior middleweight title

At Bracknell, England:

  • Luther Clay vs. Yahya Tlaouziti, 8 rounds, welterweights

  • Nick Webb vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Naylor Ball vs. vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • George Lamport vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

  • Rohan Date vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Derek Renfrew vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Aaron Collins vs. Ricky Rose, 4 rounds, welterweights

  • Andre Grant vs. Taka Bembere, 4 rounds, junior lightweights

At Cornwall, Ontario:

  • Albert Onolunose vs. Patrice Volny, 10 rounds, middleweights

  • Brandon Brewer vs. TBA, 10 rounds, middleweights

At Singapore:

  • Muhamad Ridhwan vs. Paulus Ambunda, 12 rounds, junior featherweights

Sep. 30

At Ontario, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Victor Ortiz vs. John Molina Jr., 12 rounds, welterweights

  • Brandon Figueroa vs. Oscar Escandon, 10 rounds, featherweights

  • Joe Joyce vs. Iago Kiladze, 8 rounds, heavyweights

  • Karlos Balderas vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Efe Ajagba vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Joey Spencer vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • James DeGale vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights


OCTOBER

Oct. 4

At Costa Mesa, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Oscar Negrete vs. Joshua Franco, 10 rounds, bantamweights

  • Daniel Zorrilla vs. Herbert Acevedo, 8 rounds, junior welterweights

  • Jousce Gonzalez vs. Ivan Delgado, 6 rounds, junior lightweights

  • Carlos Caraballo vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

Oct. 5

At Belfast, Northern Ireland:

  • Declan Geraghty vs. Marco McCullough, 10 rounds, junior lightweights

  • Tyrone McCullagh vs. Josh Kennedy, 10 rounds, junior featherweights

  • Paddy Gallagher vs. Jay Byrne, 10 rounds, junior featherweights

At Barnsley, England:

  • Josh Wale vs. Toto Helebhe, 12 rounds, bantamweights

  • Robbie Barrett vs. Matty Fagan, 12 rounds, lightweights

Oct. 6

At Leicester, England (ESPN+):

  • Jack Catterall vs. Ohara Davies, 10 rounds, junior welterweights

  • Nicola Adams vs. Isabel Millan, 10 rounds, for vacant WBO women's interim junior bantamweight title

  • Daniel Dubois vs. Kevin Johnson, 10 rounds, heavyweights

  • Lyon Woodstock vs. Archie Sharp, 10 rounds, junior lightweights

  • Sam Bowen vs. TBA, 12 rounds, for Bowen's British junior lightweight title

At Chicago (DAZN):

  • Jessie Vargas vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, welterweights

  • Artur Beterbiev vs. Callum Johnson, 12 rounds, for Beterbiev's IBF light heavyweight title

  • Danny Roman vs. Gavin McDonnell, 12 rounds, for Roman's WBA junior featherweight title

  • Jarrell Miller vs. Tomasz Adamek, 12 rounds, heavyweights

  • Jessica McCaskill vs. TBA, 6 or 8 rounds, female lightweights

  • Shawn Simpson vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Nkosi Solomon vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

  • Nikita Ababiy vs. TBA, 4 rounds, middleweights

  • Reshat Mati vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Bangkok, Thailand:

  • Srisaket Sor Rungvisai vs. Iran Diaz, 12 rounds, for Sor Rungvisai's WBC junior bantamweight title

At St. Petersburg, Fla.:

  • William Silva vs. Jose Forero, 10 rounds, lightweights

  • Mark Reyes Jr. vs. Edwin Gamboa, 8 rounds, welterweights

  • Noemi Bosques vs. Crystal Hoy, 6 rounds, female junior bantamweights

  • Joseph Fernandez vs. Tobias Green, 6 rounds, junior welterweights

  • Ramon De La Paz vs. Javier Garcia, 6 rounds, welterweights

  • Ozodbek Aripov vs. Clifford Gray Jr., 6 rounds, junior middleweights

  • Jose Medina vs. Hector Hodge, 6 rounds, heavyweights

  • Armando Moran vs. Benny Rodriguez Jr., 4 rounds, junior lightweights

At Philadelphia:

  • Darmani Rock vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

  • Jeremy Cuevas vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Gadwin Rosa vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Christian Tapia vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Marcel Rivers vs. TBA, 4 rounds, welterweights

  • Thyler Williams vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Oct. 7

At Yokohama, Japan (DAZN):

  • Naoya Inoue vs. Juan Carlos Payano, 12 rounds, for Inoue's WBA "regular" bantamweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Kiryl Relikh vs. Eduard Troyanovsky, 12 rounds, for Relihk's WBA junior welterweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Ken Shiro vs. Milan Melindo, 12 rounds, for Shiro's WBC junior flyweight title

Oct. 12

At Los Angeles (Estrella TV):

  • LA Fight Club

Oct. 13

At Omaha, Neb. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Terence Crawford vs. Jose Benavidez Jr., 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title

  • Shakur Stevenson vs. TBA, 8 rounds, featherweights

At Ekaterinburg, Russia (DAZN):

  • Zolani Tete vs. Mikhael Aloyan, 12 rounds, for Tete's WBO bantamweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

At Newcastle, England (DAZN):

  • Lewis Ritson vs. Francesco Patera, 12 rounds, for vacant European lightweight title

  • Glenn Foot vs. Robbie Davies Jr., 12 rounds, for vacant British and Foot's Commonwealth junior welterweight title

  • Joshua Buatsi vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • David Allen vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Simon Vallily vs. Craig Glover, 10 rounds, cruiserweights

  • Lawrence Osueke vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

  • John Docherty vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

  • Darren Reay vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Chad Ellis vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At London:

  • Martin Bakole vs. Michael Hunter, 10 rounds, heavyweights

  • Lee McGregor vs. Thomas Essomba, 12 rounds, Commonwealth bantamweight title

  • Chantelle Cameron vs. Dahiana Santana, 10 rounds, female lightweights

Oct. 18

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing on ESPN

Oct. 20

At Las Vegas (ESPN+):

  • Ryota Murata vs. Rob Brant, 12 rounds, for Murata's WBA "regular" middleweight title

  • Maxim Dadashev vs. Antonio DeMarco, 10 rounds, junior welterweights

At Boston (DAZN):

  • Billy Joe Saunders vs. Demetrius Andrade, 12 rounds, for Saunders' WBO middleweight title

  • Katie Taylor vs. Cindy Serrano, 10 rounds, for Taylor's WBO/IBF women's lightweight title

  • Tevin Farmer vs. James Tennyson, 12 rounds, for Farmer's IBF junior lightweight title

  • Kid Galahad vs. Toka Kahn Clary, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

  • Scott Quigg vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

  • Danny O'Connor vs. Tommy Coyle, 10 rounds, junior welterweights

  • Niall Kennedy vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

  • Mark DeLuca vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

At Orlando, Fla. (DAZN):

  • Emmanuel Rodriguez vs. Jason Moloney, 12 rounds, for Rodriguez's IBF bantamweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Yunier Dorticos vs. Mateusz Masternak, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series quarterfinals

At Marseille, France:

  • Arsen Goulamirian vs. TBA, 12 rounds, for Goulamirian's WBA interim cruiserweight title

October 21

At Manila, Philippines:

  • Felix Alvarado vs. Randy Petalcorin, 12 rounds, for vacant IBF junior flyweight title

  • Lee Haskins vs. Kenny Demecillo, 12 rounds, IBF bantamweight eliminator

Oct. 24

At Hyeres, France:

  • Abigail Medina vs. Jeremy Parodi, 12 rounds, for Medina's European junior featherweight title

Oct. 26

At London:

  • Sunny Edwards vs Ryan Farrag, 10 rounds, junior bantamweights

Oct. 27

At New York (HBO):

  • Sergiy Derevyanchenko vs. Daniel Jacobs, 12 rounds, for vacant IBF middleweight title

  • Alberto Machado vs. Yuandale Evans, 12 rounds, for Machado's WBA "regular" junior lightweight title

  • Heather Hardy vs. Shelly Vincent, rematch, 10 rounds, for vacant WBO women's featherweight title

At Sofia, Bulgaria (ESPN+):

  • Kubrat Pulev vs. Hughie Fury, 12 rounds, IBF heavyweight eliminator

  • Bogdan Dinu vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Tervel Pulev vs. TBA, 12 rounds, cruiserweights

  • Savannah Marshall vs. TBA, 10 rounds, female middleweights

  • Spas Genov vs. Konstantin Semerdjiev, 10 rounds, light heavyweights

  • James Wilson vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Stiliyan Kostov vs. Yosif Panov, 10 rounds, junior middleweights

At New Orleans (DAZN):

  • Regis Prograis vs. Terry Flanagan, 12 rounds, junior welterweights, World Boxing Super Series quarterfinals

At London (DAZN):

  • John Ryder vs. Andrey Sirotkin, 12, WBA super middleweight eliminator

  • Ted Cheeseman vs. Asinia Byfield, 12 rounds, for vacant British junior middleweight title

  • Luke Watkins vs. Isaac Chamberlain, 10 rounds, cruiserweights

  • Jake Ball vs. Craig Richards, 10 rounds, light heavyweights

  • Ryan Doyle vs. Jordan Gill, 12 rounds, for Doyle's Commonwealth featherweight title

  • Felix Cash vs. TBA, 10 rounds, middleweight s

  • Reece Bellotti vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Martin J Ward vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Louie Lynn vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Charlie Duffield vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

  • George Fox vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Leipzig, Germany:

  • Dominic Boesel vs. Enrico Koelling, 12 rounds, for Boesel's European light heavyweight title

  • Robin Krasniqi vs. TBA, 12 rounds, for Krasniqi's European super middleweight title

Oct. 30

At Hollywood, Calif.:

  • Hollywood Fight Night


NOVEMBER

Nov. 3

At El Paso, Texas (ESPN+):

  • Miguel Berchelt vs. Miguel "Mickey" Roman, 12 rounds, for Berchelt's WBC junior lightweight title

At Glasgow, Scotland (DAZN):

  • Josh Taylor vs. Ryan Martin, 12 rounds, junior welterweights, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Ryan Burnett vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Burnett's WBA bantamweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

Nov. 8

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Golden Boy Boxing on ESPN

Nov. 10

At Manchester, England (DAZN):

  • Oleksandr Usyk vs. Tony Bellew, 12 rounds, for Usyk's WBC/IBF/WBA/WBO cruiserweight title

At Miami, Fla. (Integrated Sports PPV):

  • Yuriorkis Gamboa vs. Miguel Beltran Jr., 12 rounds, for vacant WBA interim lightweight title

  • Juan Manuel Lopez vs. Cristian Mino, 10 rounds, lightweights

  • Melvin Lopez vs. Edwin Rodriguez, 8 or 10 rounds, bantamweights

Nov. 16

At Oklahoma City, Okla. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Maurice Hooker vs. Alex Saucedo, 12 rounds, for Hooker's WBO junior welterweight title

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

  • Boxeo Telemundo

Nov. 17

At Bilbao, Spain:

  • Kerman Lejarraga vs. Frankie Gavin, 12 rounds, for Lejarraga's European welterweight title

Nov. 21

At Windham, N.H.:

  • Edet Mkpanam vs. Justin Rolfe, 4 rounds, heavyweights

  • Tommy O'Connell vs. Andre Belcarris, 4 rounds, welterweights

  • Kim Wabik vs. Liz Humphries, 4 rounds, female lightweights

At Lamphoon, Thailand

  • Komgrich Nantapech vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, flyweights

Nov. 24

At Monte Carlo:

  • Monte Carlo Boxing Bonanza


DECEMBER

Dec. 1

At TBA (ESPN+):

  • Top Rank Boxing on ESPN

At Quebec City:

  • Adonis Stevenson vs. Oleksandr Gvozdyk, 12 rounds, for Stevenson's WBC light heavyweight title

At New York:

  • Real Deal Boxing

Dec. 8

At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

  • Top Rank Boxing on ESPN

Dec. 22

At Manchester, England:

Josh Warrington vs. Carl Frampton, 12 rounds, Warrington's IBF featherweight title


    FEBRUARY

    Feb. 2

    At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

    • Eleider Alvarez vs. Sergey Kovalev, rematch, 12 rounds, for Alvarez's WBO light heavyweight title